Autor: Blisko.ba
26.02.2023
Tradicionalni stari obrt „Decoupage Art by Mala L“ je tvorevina jedne uporne, hrabre i tvrdoglave mlade žene koja ima puno vjere u sebe, svoj talenat i sposobnosti. Maja Bajrambašić-Lepić je Zeničanka sa adresom u Maglaju koja je diplomirana ekonomistica sa višegodišnjim stažom u struci.
Piše: Milan Ilić
Promijenila je dosta poslovnih adresa, ali je uvek bila u radnom odnosu poslije završetka fakulteta. Od prodajnog predstavnika do administracije i knjigovodstva. Tako je tekao njen put, sve dok nije pokrenula svoj obrt u maloj sredini, Maglaju.
Nakon što joj je kovid-19 pomrsio račune da ostane bez posla u posljednjoj firmi izvozničkog karaktera dok je Njemačka bila zatvorena, Maja se okreće svojoj ljubavi prema umjetnosti. Nailazi na hobi radnju sa repromaterijalom, kupuje kutije za nakit, farbu i kistove, te kutije ukrašava salveticama i dekupaž tehnikom.
– Moja sklonost ka umjetnosti potiče još od fakultetskih dana kada sam intenzivno crtala portrete i pejzaže. Bila sam zainteresovana da upišem i likovnu akademiju, ali je moja porodica smatrala Ekonomski fakultet ispravnim putem. Nakon prodatih prvih kutija preko svog Facebook profila, sinula mi je ideja o kupovini još repromaterijala i kreiranju Facebook stranice i svog brenda. Nakon toga sam imala veliku sreću da jedna agencija iz Zenice objavi priču o mom talentu i to mi je dalo samo još veći vjetar u leđa da se posvetim dekupažu, te sam se odlučila i dodatno podučavati u radu sa epoxy smolom – priča ova talentovana djevojka.
Dodatne edukacije
Dodatne edukacije, ističe Maja, donijele su joj mnogo napretka u radu, te realizovanju novih ideja. U međuvremenu je, kako kaže, u opštini u kojoj živi izašao konkurs za start up firme i uz pomoć svog znanja stečenog u struci, napisala sam dobar biznis plan.
-Uskoro izlazi rang lista, ja sam dobila nepovratna sredstva i registrovala poticaj, nakon čega sam započela svoju poduzetničku priču. Za lokaciju biznisa izabrala sam jedan dio svog stana, opremila sam ga za rad i na taj način ostvarila uštedu na električnoj energiji i zakupu, a te novce sam uložila u nabavku epoxy smole koja je zaista skupa za naše standarde. Na taj način sam uspjela da spojim dvije ljubavi u jednu – umjetnost i prodaju – ističe Maja.
Nakon ispitivanja tržišta na području Maglaja, Maja uočava prazninu u ovoj oblasti i na tačin počinje praviti dekorativne ukrasne tacne „zaljevenim epoxy smolom“, koja pored estetske vrijednosti, ima i otpornost na vruće predmete kao što je džezva za kafu. Najčešći motivi, priča ona su mandala motivi, cvjetni, neke istorijske građevine ili obilježja nekog grada.
Dvije godine postojanja
Kako su radovi napredovali, Maja tacne kombinuje u setu sa podmetačima za čaše, bombonetama i šećerlucima u zavisnosti od želja kupaca i posao počinje da cvjeta i sama radionica koju je pokrenula Maja.
-Sama radionica „Decoupage Art by Maja L.“ piše drugu godinu uspješnog postojanja, a na stranici ima blizu 4.000 pratilaca. U ponudi se još mogući naći višenamjenske kutije, stalci za knjige, satovi i fotografije rađeni epoxy redom i art tehnikom. Manja sredina kao što je Maglaj, donijela mi je prednost da dobijem poticajna sredstva zbog malog broja prijavljenih osoba. U ljetnom periodu, zbog velike posjećenosti dijaspore u svoja rodna mjesta, radionica je bila prezauzeta narudžbama – govori Maja.
Na taj način, njeni radovi putuju širom Evrope, pa su neki otišli i za daleku Kanadu, Ameriku i Australiju, ali i u njenu rodnu Zenicu i mnoge druge gradove širom BiH, s obzirom da se radi o online prodaji.
-Ko hoće raditi posla ima i uvijek savjetujem mlade da pokušaju nešto svoje. Jako teško je danas raditi za drugoga i pri tome biti zadovoljan, jer su poslodavci zaista puno očekuju. A kad radite za sebe lakše možete napraviti balans između poslovnog i privatnog života – kaže Maja koja često radi i nedjelju ali nije ograničena da izabere bilo koji drugi dan u sedmici da se posveti svojim najmilijima.
Krajem godine je uvela novitete u svom poslu. Organizuje radionice za djecu predškolskog uzrasta na kojima uče osnove dekupaža i time ih Maja podstiče na kvalitetno provođenje vremena mimo računara i mobitela i razvijanje kreativnosti i ljubavi prema umjetnosti. Radionice se održavaju u igraonicama za djecu ili obdaništima uz prisustvo i osoba kvalificiranih za rad sa djecom.
Ljetos je održala i radionicu za žene u sklopu jednog udruženja u Žepču, čiji je i sama član i tu je dobila samo pohvale.
-Članice su me samo na kraju pitale kada ćeš Majo opet doći, to mi je bilo dovoljno – kaže nam s osmijehom Maja.