Autor: Nikola Morača
10.01.2024
Nakon što je proveo tri i po godine života iza rešetaka na osnovu katastrofalne greške Zavoda za sudsku medicinu RS koji je zamijenio njegov DNK s drugim optuženim, Prijedorčanin Nemanja Matijaš pušten na slobodu.
Matijaš je pušten nakon rješenja Okružnog suda Banjaluka, koji je prethodno uvažio zahtjev za ponavljanje pravosnažno okončanog krivičnog postupka.
Prema zvaničnim podacima, Prijedorčanin je iza rešetaka proveo ukupno tri godine i pet mjeseci od ukupno pet godina koliko je iznosila kazna po presudi.
– Sve vrijeme sam se osjećao kao da guram ogroman zid ispred sebe – priča Matijaš komentarišući dugogodišnju borbu za pravdu i istinu.
Prisjećajući se vrhunca agonije i sudskog postupka koji će ga staviti iza rešetaka, Matijaš navodi da je na jednom ročištu zatražio i zvanično da se ponovi vještačenje, a tadašnji predsjednik vijeća, sudija Pane Gavrić, nakon toga je dao pauzu. – Očekivao sam da je to momenat kada će se sve promijeniti – prisjetio se Nemanja.
Nakon pauze, sudija Gavrić je rekao da sud odbija zahtjev optuženog, te da će razlozi biti detaljno obrazloženi u presudi.
– Čekao sam tu presudu, da vidim obrazloženje, ali u njoj ne samo da nije obrazložen taj dio, već nije uopšte ni spomenuto da sam tražio ponavljanje DNK vještačenja – naveo je Nemanja.
Iako je sve isto ponovio i u završnoj riječi, nadajući se da će to doprijeti do odgovornih, nažalost nikoga nije bilo da sasluša Matijaša, jer je pretpostavka nevinosti u njegovom slučaju bila pogažena u samom startu.
Presuda
– Bio sam u sudnici, ali ono što su čitali u presudi nije dopiralo do mene. Pogledom sam tražio sestru, pokušavao sam vidjeti kako će ona reagovati na sve ono što je čitao sudija. Računao sam tada da imam pravo na žalbu, da će sve ono što mi je Okružni sud odbio, uvažiti Vrhovni sud Republike Srpske u drugostepenom postupku – ispričao je Matijaš.
No, Vrhovni sud RS je, po automatizmu, potvrdio prvostepenu presudu. Tada je Matijašu bilo jasno da će morati u zatvor zbog nečije kardinalne greške, da li namjerne ili slučajne, više nije bilo ni važno, ali u svakom slučaju laži, od koje se, barem u početku, nije mogao ni odbraniti.
Tek četiri godine nakon hapšenja i gotovo tri godine nakon pravosnažne presude, Matijašu su molbe uslišene, i to dok je bio u zatvorskoj ćeliji.
– Iako sam bio pravosnažno osuđen, nisam želio da se predam. Molbe, zahtjeve i drugu dokumentaciju poslao sam na više adresa. Mislim da ih je bilo 20 ukupno. Obraćao sam se Zavodu za sudsku medicinu RS, banjalučkom tužilaštvu, Okružnom sudu i drugim institucijama, a onda, jednog dana, molba za ponavljanjem vještačenja je bila uvažena – priča Nemanja za Srpskainfo.
U KPZ Banjaluka došao je isti onaj vještak koji je i napravio kardinalnu grešku zbog koje je Matijaš i bio osuđen.
– To DNK vještačenje sam, naravno, morao platiti, ali je nakon njega bilo jasno da je moj DNK bio zamijenjen sa biološkim tragom Vanje Vukovića – zaključio je Matijaš.
Nakon što je vještak Zavoda za sudsku medicinu RS priznao vlastitu grešku, Vrhovni sud RS je prihvatio žalbu Nemanje Matijaša da se ponovi sudski postupak.